"Goranske jesenske šetnje" - izložba fotografija

U školskoj je knjižnici 20. prosinca 2017. otvorena izložba fotografija „Goranske jesenske šetnje“ učenice 3. razreda programa – zanimanja ekonomist Natalije Dokmanović.

Izložba se može razgledati do 30. siječnja 2018., a već su je posjetili učenici 8. razreda Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko – Područne škole Nikole Tesle Moravice i njihova profesorica Davorka Nekić, te mještani.

Profesorica Željka Vrcelj, voditeljica Foto kreative, mentorica je učenice.

Koliko samo ljepote ima u panoramskim fotografijama moravičkih jesenskih pejzaža, dok su fotografije Moravica obavijenih maglenom koprenom istovremeno zastrašujuće i romantične.

Poseban ugođaj jesenskim šetnjama daje Čogrljevo jezero, koje uvijek potiče Natalijinu kreativnost, te neutralizira nepovoljne utjecaje koji nas okružuju i sputavaju, što je preduvjet za ispravno odlučivanje i rješavanje problema. Efekt duge ekspozicije stvara nadrealne i maštovite fotografije vode.

Odiseja fotografiranja Mačjanskog jezera nije nimalo lagana, no skrivena ljepota podiže raspoloženje na zadivljujuću razinu.

Osjećaj mira i zagasite, čarobne boje jeseni prate nas i u kanjonu Kamačnik, zaštićenom krajoliku grada Vrbovskog.

Lišće, kao Natalijina inspiracija, na makrofotografijama površine vode ili kamena „cvjeta“ zeleno – žuto – crveno – smeđom bojom, stvarajući predivne strukture.

Ove lirski obojene fotografije uhvatljive zbilje i neuhvatljive mašte spoj su dokumentarnog i likovnog stvaralaštva.

Natalijine fotografije su uočljive i autorski osebujne, što je izraz njezine otvorenosti i opčaranosti ruralnim prostorima, te svim onim plemenitim i stvaralačkim što u nama pobuđuje uspavane uspomene.

I ovom izložbom učenici i djelatnici Željezničke tehničke škole Moravice pružaju podršku prvoj hrvatskoj ekspediciji na Južni pol. Dok je Natalija hodala po „tepihu“ od suhog lišća, sama ili sa svojim ocem, i fotografirala goranske pejzaže i zanimljivosti najšarenijeg godišnjeg doba, Davor Rostuhar se pripremao za jedan od najambicioznijih podviga. Eto, neki od nas vole pješačiti i istraživati ljepote netaknute prirode, doživjeti biološku raznolikost područja i naučiti štošta o načinu života ljudi, na primjer, goranskih zaseoka. Svojom pozitivnom energijom pružamo Davoru poticaj da prebrodi sve poteškoće u ostvarenju njegovog (i našeg) polarnog sna.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 22. 12. 2017.