Stručni skup voditelja sekcija učeničkih zadruga

Međužupanijski stručni skup voditelja sekcija učeničkih zadruga održan je 9. studenog 2018. u Rijeci, uz razgled prirodnih i kulturno – povijesnih znamenitosti Kastavštine.

Primorski gradić Kastav, na uzvišenom položaju ponad Riječkog zaljeva, šarmira svojim srednjovjekovnim ozračjem. S dušom u kamenom gnijezdu, Kastav nas poziva na šutljiv dijalog prošlosti i sadašnjosti. Tko jednom osluhne odjek svojih koraka po starom uglačanom kamenu, po kojem su davno prije njega mnogi hodili, uvijek mu se vraća.

U Aleji velikana pozdravlja nas književnik Vladimir Nazor, koji je za vrijeme učiteljskog rada u Kastvu pisao stihove na čakavštini (majčinska tužaljka Seh duš dan i tužaljka prikovanog na mletačkoj galiji Galiotova pesan), te ovom starom hrvatskom dijalektu omogućio umjetničku afirmaciju.

Nekadašnja utvrda Fortica danas je šetalište i ugodno mjesto za predah u hladovini divljeg kestena, uz predivan pogled na Kvarner i Učku.

Gradska je loža namijenjena javnim okupljanjima (i na Belu nedeju početkom listopada), a bila je sudnica prema običajnom pravu zapisanom glagoljicom i narodnim jezikom u 15. stoljeća.

U staru se gradsku jezgru ulazi kroz Volticu, tj. gradska vrata, uređenu u 18. st. za isusovačke vladavine kastavskom gospoštijom.

Srce Kastva čine Lokvina, glavni gradski trg sa šternom, stari Kaštel (iz kojeg se upravljalo gospoštijom do početka rada prve javne pučke škole 1770. godine), te Crkva sv. Trojice.

Na mjestu nekadašnje Crkve Marijina Uznesenja, uništene razornim potresima u 18. st., isusovci su gradili novu (danas samo ruševine) – Crekvina.

Žudika (tal. suditi), predio uz Crkvu sv. Jelene s najvišom kulom gradskih zidina, bila je mjesto za izvršavanje presuda za prijestupe. Danas se ovdje možemo prepustiti izvanrednom panoramskom vidiku, koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

U radu stručnog skupa aktivno su sudjelovale nastavnice Diana Kurilić, voditeljica sekcije Marketeri Učeničke zadruge Eko – etno Rudač naše škole, i voditeljica zadruge Željka Vrcelj.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 12. 11. 2018.