Prezentacija projekta "Zemlja sv. Patrika"

Povodom Dana sv. Patrik, jučer smo u našoj Školi prezentirali projekt „Zemlja sv. Patrika“ koji smo provodili od početka školske godine.

Ciljevi ovog projekta bili su: upoznavanje posebnosti Irske, njene kulture i običaja, razvijanje kritičkog mišljenja, zaključivanja i prezentiranja, suradničko učenje i rad u timu, samostalno provođenje složenih pretraživanja informacija u digitalnome okružju i dr.
Projekt školske knjižnice s učenicima 1. a, 1. e , 2. a., 4. a i 3. r razreda realizirale su nastavnice Elena Popović, Danijela Štimac i Tanja Vrbanac, pedagog Mateo Havaić i školska knjižničarka Nataša Volf Pleše. Projekt je realiziran kroz: plesne i glazbene radionice; radionice u sklopu kojih su učenici proučavali irsku povijest, geografiju, književnost, sport, turističke destinacije, posebnosti kulture, hranu, obilježavanje proslave Dana sv. Patrika; razgovor s bivšim učenicima koji danas žive u Irskoj; radionicu izrade privjesaka za ključeve na 3D pisaču te organiziranje priredbe povodom Dana sv. Patrika na kojoj su se prezentirali rezultati projekta. U sklopu projekta učenice 1. a razreda, Lana Aščić, Natali Marković, Ella Vuković i Tea Štimac sa školskim kuharom Andrejem Kratofilom, pomoćnom kuharicom Dijanom Oštarčević i svojom razrednicom Natašom Volf Pleše održali su kulinarsku radionicu te ispekli poznati irski kolač s jabukama.
Budući da je projekt školske knjižnice ostvaren u suradnji s nastavnicom engleskoj jezika, Elenom Popović i prezentacija projekta bila je dvojezična. Projekt su predstavile učenice Lara Vunderlih i Aida Šekić. Učenica Mia Margitić nastupila je s pjesmom Oscara Wildea, a recitaciju je pripremila s nastavnicom Elenom Popović. Učenice 2. a razreda, Maja Milošević, Barbara Severinski, Arijana Marković otplesale su irski ples koji su uvježbale s nastavnicom Danijelom Štimac. Svojom veselom svirkom zabavili su nas učenici Antonio Paušić, David Puškarić, Sanjin Klaić i naš pedagog Mateo Havaić.
Na samoj prezentaciji projekta imali smo i svoju verziju Leprikona kojeg je predstavila učenica Tea Štimac.
Tijekom projekta školska knjižničarka stupila u kontakt s troje naših učenika koji danas žive u Irskoj. To su Filip Vilke, Daliborka Mrvoš i Aljoša Pošmuga. Oni su se vrlo rado uključili u naš projekt te nam poslali osvrte na svoj život u Irskoj i niz fotografija. Njihove osvrte pročitali su učenica Lara Mlinac i učenik Helen Matić. Izuzetno nam je drago što je Daliborka Mrvoš putem video poziva pratila našu priredbu. Od srca zahvaljujemo bivšim učenicima što su se uključili u naš školski projekt.
Nakon predstavljanja projekta učenici su mogli sudjelovati u prigodnom kvizu. Najbolji rezultat u kvizu ostvario je učenik Dominik Božić. Dominik će biti nagrađen vrijednom knjigom.
Povodom Dana sv. Patrika, učenice 4. a razreda prodavale su privjeske u obliku djeteline koja je zaštitni znak Irske. Prihod od prodaje namijenjen je organiziranju njihove maturalne zabave. Zahvaljujemo nastavniku Bojanu Mrvošu koji je pomogao oko izrade navedenih privjesaka.
U školskom hodniku izloženi su svi plakati koji su nastali u sklopu projekta, a nastavnica Elena Popović s učenicima je uredila i prigodni pano.
Zahvaljujemo svim sudionicima i nositeljima projekta te svima koji su nam pomogli oko prezentacije samog projekta (učeniku Aleksandru Jezdiću, gospodinu Dejanu Jezdiću, nastavnicima Miroslavu Lončaru i Nevenu Musulinu). Također zahvaljujemo svima koji su podržali naše predstavljanje projekta.
Na samom kraju zahvaljujemo i našem ravnatelju koji nam je pružao podršku kroz cijelu provedbu projekta.

objavio: Nataša Volf Pleše   datum: 18. 3. 2022.