Županijska smotra učeničkih zadruga

Na Županijskoj smotri učeničkih zadruga, održanoj 20. svibnja 2022. u Rijeci (na Korzu), svojim proizvodima, tj. goranskim cvjetovima, predstavila se i učenička zadruga Eko – etno Rudač Željezničke tehničke škole Moravice.

U organizaciji Osnovne škole Zvonka Cara Crikvenica, tj. Učeničke zadruge „Zvončica“, i Zajednice tehničke kulture Rijeka, održana je 21. smotra učeničkih zadruga Primorsko – goranske županije. Inspiraciju za izradu unikatnih, pomalo neuobičajenih rustikalnih proizvoda zadrugari tridesetak učeničkih zadruga potražili su u narodnim običajima podneblja.

Učenici 2. razreda programa – zanimanja tehničar za mehatroniku naše škole, Borna Kuprešak i Mihael Vučetić, te Željka Vrcelj, prof., voditeljica sekcija Eko – etno stvaraonica i Foto kreativa, izradili su goranske eko – etno cvjetove od samoniklog čajnog i začinskog bilja. Izvezene i ukrašene jutene, platnene i papirnate suvenir vrećice i kutijice, imaju i uporabnu vrijednost. Suvremenom primjenom tradicijskih umijeća populariziramo goransku etnografsku baštinu i autohtone proizvode dekorirane plodovima gorja, suhim i prešanim cvijećem, te šumskim materijalima, uz učeničke fotografije ljekovitog bilja.

Darovi prirode, tj. raznolikost divljeg raslinja, kriju široke mogućnosti ostvarenja vlastitih ideja zdrave i nezagađene prehrane i originalnih okusa planinskih čajeva. Izrađeni eko – etno cvjetovi postaju dio goranskih kulturnih i turističkih sadržaja, a aspekti načina života ruralnih sredina u prošlosti ugrađuju se u specifičnosti novih generacija.

Također smo sudjelovali u projektu „Team work days“ Zajednice tehničke kulture Rijeka, javnom prezentacijom timskih aktivnosti naših učenika s ciljem stjecanja, produbljivanja i primjene ekoloških, etnografskih i gospodarskih znanja, uz dodatne društvene vrijednosti.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 25. 5. 2022.