Večer matematike

Projekt Hrvatskog matematičkog društva „Večer matematike“ proveden je, uz potporu MZO – a, nakladnika „Element“ i Centra za zapošljavanje „MojPosao“, i u Željezničkoj tehničkoj školi Moravice u prosincu 2023.

Cilj interaktivnih radionica je popularizacija matematike, uz primjenu u stvarnom životu, razvijanje intelektualne radoznalosti, kritičkog promišljanja, kao i odnosa pozitivne ovisnosti učenika.

Odrađeni su sljedeći projektni zadaci:

• Fraktali oko nas, sa svojstvom samosličnosti (Pitagorino stablo, trokut Sierpinskog, Kochova pahuljica),
  • Linearna funkcija i njen graf (planinarski uspon na Risnjak s istočne i zapadne strane – planinarska karta Nacionalnog parka „Risnjak“; goransko narodno graditeljstvo – tlocrt prvog kata seoske kuće u dolini Leska, kao i poprečni presjek kuće); primjeri koordinatnih sustava,
  • Pojam i zadavanje funkcija; primjena eksponencijalne funkcije (razvoj bakterija, ovisnost brzine broda o snazi motora),
  • Fibonaccijev niz – zlatni rez,
  • Sudoku (matematička slagalica).

Aktivnostima je bilo obuhvaćeno 40 – ak učenika 1. i 4. razreda, uz voditeljice Doroteu Šlat, prof., i Željku Vrcelj, prof., a prema smjernicama i preporukama Hrvatskog matematičkog društva.

Online predavanja “Mogu li brojevi imati ljudske osobine?“ profesorice Aleksandre Čižmešije (PMF, Zagreb), te „Reaching More Students“ profesorice Pam Harris (savjetnica za matematičko obrazovanje, SAD) također su pobudila zanimanje učenika i nastavnika.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 15. 12. 2023.