Stručni skup voditelja sekcija učeničkih zadruga

Međužupanijski stručni skup voditelja sekcija učeničkih zadruga održan je 27. listopada 2017. u Mošćeničkoj Dragi, uz zanimljive radionice, te razgled Muzeja ribarstva „Kuća od mora“, kao i prisustvovanje već tradicionalnoj lovranskoj manifestaciji „Marunada“.

Program dobrodošlice izveli su učenici Osnovne škole Viktora Cara Emina Lovran – Područne škole Mošćenička Draga, koja je nedavno obilježila 50 godina postojanja. Izrađivali smo ukrase od oblutaka i školjki, a prisustvovali smo i pokaznoj radionici „Krpanje vrša“.

Posjetili smo Muzej ribarstva „Kuća od mora“ na rivi, odmah iznad draške lučice, uz stručno vodstvo Roberta Mohovića, profesora Pomorskog fakulteta u Rijeci. Ovaj ekomuzej, s dvije etaže, prezentira ribarsku i pomorsku baštinu lokalnog stanovništva, te tradicionalnu brodogradnju.

Izložbeni prostor u prizemlju „Ribarija – pekjarija“, uz udice, osti, vrše, mreže, ribolovni alat i rasvjetna tijela korištena u ribolovu, prikazuje postupke soljenja ribe i krpanja mreža, a pažnja je posvećena i posebnoj ulozi žena.

Na katu je, uz pomorstvo, istaknut aspekt brodogradnje. Povijest pomorstva između dva svjetska rata prikazana je postavom „I moj nono je navigal“, koji sadrži brojne artefakte poput navigacijskih instrumenata, stare signalne zastave, te zavjetne slike stare 130 godina. Pripadajući alat, makete i nacrti tradicijskih barki na jedra upotpunjeni su video materijalima s regata. Iz ladica ormara Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka moguće je čuti zvuk mora, galeba, …

U Lovranu smo, na glavnom trgu, prisustvovali 44. fešti „Marunada“, uz pečene kestene i raznovrsne kesten – delicije.

Stručnom skupu nazočile su Venka Đurić, voditeljica sekcije Rukotvorine, Diana Kurilić, voditeljica sekcije Marketeri, te voditeljica Učeničke zadruge Eko – etno Rudač Željka Vrcelj.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 30. 10. 2017.