Priča o svemiru i njegovim tajnama znanstvenika Ivice Puljka

U našoj je školi 12. studenog 2018. znanstvenik Ivica Puljak održao briljantno interaktivno predavanje o postanku, razvoju i budućnosti svemira i ljudske vrste.

Ivica Puljak je profesor fizike na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, istraživač elementarnih čestica u CERN – u (Europskom vijeću za nuklearna istraživanja) u Ženevi, te popularizator znanosti među mladima. Bio je voditelj istraživačkog tima od 100 – tinjak svjetskih znanstvenika koji je 2012. godine otkrio Higgsov bozon, „božju“ česticu – zagonetnu elementarnu iskonsku česticu svijeta. Navedeno otkriće jedan je primjer odgovora na pitanje: Kako otkrivamo tajne svemira? Švicarski CERN najveći je međunarodni znanstveni laboratorij za fiziku čestica s njihovim akceleratorima i detektorima.

Iz perspektive fizičara, a koristeći znanstvenu metodu, profesor Puljak odgovorio je na pitanja vezana uz život čovjeka, tj. naše postojanje. Odgovori su strogo znanstveni, ali istovremeno poetski i romantični.

Što smo?

„Sve se sastoji od atoma.“ (R. Feynman, 20. st.)

Više je atoma u našem tijelu nego li zvijezda i planeta u svemiru, uz broj svih zrnaca pijeska na svim plažama Zemlje. Nakupina smo od 7 milijardi milijardi milijardi atoma. Spoznaja da ste upravo vi samo jedna kombinacija od 7 000 000 000 000 000 000 000 000 000 atoma i da ste rođeni spontanim oživljavanjem nežive materije, dostatna je da budete najsretniji u povijesti cijelog svemira. Samo zato što postojite, što ste apsolutno jedinstveni i što je gotovo nevjerojatno da uopće postojite.

Odakle dolazimo?

Budući da se sastojimo od atoma, dolazimo odakle dolaze i atomi. Na čudesan nas način povezuju s Velikim praskom (prije 14 milijardi godina) i oko 10 % našeg tijela nastalo je tada. Ukoliko se ponekad osjećate staro i umorno, nije to sasvim neutemeljeno. Atomi nas povezuju i sa zvijezdama, dok su sjale ili spektakularno umirale. Barem je jedna zvijezda morala umrijeti da bismo se mi rodili. I mi smo „zvijezde“! Zatražimo „zvjezdani“ tretman! To je najmanje što možemo učiniti za atome u nama. Djeca smo Velikog praska i zvijezda, pa se tako i osjećajmo.

Kamo idemo? Koji je smisao života?

Stoljeće u kojem živimo stoljeće je znanosti. Svemir i prirodni zakoni nemaju svoju svrhu, niti smisao, ukoliko ne donosimo razumne odluke, ukoliko nam jedan od temelja nije humanizam, te ukoliko nismo odlučili biti dobri ljudi. Odgovorni smo za sebe, za one oko nas, za prirodu i društvo u kojem živimo. Vodimo računa jedni o drugima i o svom planetu! Smisao je života u tome da ovih 80 – ak godina, koliko su nam suvremena znanost i tehnologija omogućile, provedemo tako da svijet ostavimo boljim nego li smo ga zatekli. Spektakularne mogućnosti koje donosi zanimljiva budućnost možemo iskoristiti jedino uz mnogo rada i učenja.

Svemir će nastaviti život prema prirodnim zakonima, šireći se u nedogled. Sudbina mu nije baš sjajna. Fizičari predviđaju „hladnu“ smrt svemira – svaki atom bit će beskonačno udaljen od onog drugog. Svemir je nastao ni iz čega, a jednog dalekog dana u „ništa“ će se i pretvoriti.

Zahvaljujemo se profesoru Puljku na zanimljivoj, nadahnutoj i motivirajućoj priči. Hvala kolegici Davorki Radovanović, koja je organizirala ovo nesvakidašnje događanje u našoj školi. Na inspirativan način približene su nam tajne znanosti.

objavio: Željka Vrcelj   datum: 14. 11. 2018.