preskoči na sadržaj
Vijesti

Predavanje „CERN – Od znanstvene fantastike do stvarnosti“

Interaktivna predavanja „CERN – Od znanstvene fantastike do stvarnosti“ održala je u Srednjoj školi Delnice, te Željezničkoj tehničkoj školi Moravice, Željka Vrcelj, prof.


Za gimnazijalce i zainteresirane nastavnike Srednje škole Delnice znanstveno – popularno predavanje održano je 4. travnja 2022.

Na satu razrednog odjela 4. E (program elektrotehnika) Željezničke tehničke škole Moravice, s temom Zanimljivosti iz svijeta znanosti, održano je predavanje o CERN – u 11. svibnja 2022. Odgojno – obrazovna očekivanja međupredmetnih tema Poduzetništvo, te Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije (istraživanje, kritičko vrednovanje, stvaralaštvo i inovativnost u digitalnom okružju) integrirana su u aktivnosti učenika. Za učenike 3. razreda programa – zanimanja ekonomist predavanje je održano 13. svibnja 2022., kao izborni sadržaj nastavnog predmeta Osnove ekonomije, a u okviru međupredmetnih tema Osobni i socijalni razvoj, Zdravlje, Poduzetništvo i Održivi razvoj.

Kao ambasadorica moderne fizike i astrofizike, a nakon intenzivnog stručnog usavršavanja u švicarskom CERN – u, profesorica Vrcelj iznijela je niz zanimljivih informacija o Europskoj organizaciji za nuklearna istraživanja: od vizije osnivanja i razvoja CERN – a, geografskog smještaja u predgrađu Ženeve, na granici Švicarske i Francuske, do CERN – ovih laboratorija i gigantskih instrumenata, kao i hrvatskih znanstvenika (fizičara) koji rade u CERN – u.

Hrvatskoj je 28. veljače 2019. dodijeljen status pridružene članice CERN – a, što je velik znanstveni i gospodarski (mogućnost industrijske suradnje na zahtjevnom međunarodnom tržištu) iskorak.

CERN je vodeći svjetski znanstveni centar fizike elementarnih čestica, gdje su kreirane vrhunske tehnologije i inovacije s primjenom u svakodnevnom životu, medicini, elektronici i računalstvu (između ostalog i World Wide Web). U CERN – u se rekonstruiraju uvjeti u prvim trenucima svemira, za koji se smatra da je nastao Velikim praskom prije 14 milijardi godina, kako bi se istražile temeljne sastavnice materije, uz međudjelovanje elementarnih čestica, kao i razvoj svemira, koristeći akceleratore i detektore čestica ispod zemljine površine (LHC i CMS, na primjer), s oko 10 000 magneta koji se hlade na temperaturama nižim od minus 200 Celzijevih stupnjeva.

Također se istražuje i tamna tvar svemira, koristeći detektor visoko energetskog kozmičkog zračenja (AMS je lansirala NASA na Međunarodnu svemirsku postaju, nakon što je u CERN – u provedeno završno ispitivanje, tj. izlaganje energetskim protonskim zrakama generiranim jednim od akceleratora čestica). Mjerni podaci se analiziraju u CERN – ovom operativnom Kontrolnom centru, gdje se nalazi i AMS – ov Centar za upravljanje. CERN je izvrstan primjer globalne znanstvene suradnje.

„Ne postoji ništa što više obogaćuje i raduje od učenja!“

(dr. sc. Fabiola Gianotti, glavna direktorica CERN – a)



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Željka Vrcelj   datum: 16. 5. 2022.

Promo film


Šetnja školom





Tražilica

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Korisni linkovi

Korisni linkovi
Škola

Slobodno vrijeme


Portal za škole




preskoči na navigaciju