Parlaonica u učeničkom domu

u učeničkom domu provodimo korisno naše slobodno vrijeme

18.10. 2008.u 19 sati održana je u našem domu „.Parlaonica“.

Tema paralaonice  bila je „Inteligencija u vezi sa školskih uspjehom“

Učenici su se sami odlučili kojoj skupini pripadaju –
-afirmacijskoj koja se zalaže za obranu teze da inteligentne osobe imaju bolje ocjene u školi

- nekolicina učenica bile su tzv.porota odnosno svi su se morali potruditi da u obrani svojih stavova uvjere porotu da je njihovo razmišljanje „ispravno“

U „Parlaonici“ je sudjelovalo 20-tak učenika od kojih su samo 3 učenika pripadali afirmacijskoj skupini. ,voditeljica doma i odgajatelj Carević .

Negacijska skupina na kraju je bila pobjednik odnosno svi su se (i afirmacijska grupa i porota ) složili da  ocjena u školi često je odraz reproduktivnog znanja odnosno stvar količine naučenog a da učenik koji ima odlične ocjene iz nastavnih predmeta često ne pokazuje inteligentno ponašanje u smislu snalaženja u novim situacijama.
Većina njih koji imaju lošiji školski uspjeh smatraju da su inteligentni ali nemaju razvijene radne navike odnosno nisu spremni odvojiti puno vremena za učenje već svoju inteligenciju koriste na istraživanje svega onog dobrog što nosi njihova dob,pa su ti učenici često dobri sportaši,sudjeluju u više nastavnih i izvannastavnih aktivnosti i sl.

Cilj parlaonice je :
-         naučiti naše učenike u Domu da se zalažu za svoje stavove i mišljenja,
-         da to ostvaruju na demokratski i kulturan način,
-         naučiti ih slušati kada netko drugi govori i brani svoj stav
-         pokazati im da nam je važno čuti što oni misle o pojedinoj temi .

Nakon pojedine parlaonice javljaju se interesi za debatu o različitim temama..

Učimo ih i zabavljamo se kako bi njihovo slobodno vrijeme bilo što korisnije ispunjeno.

Voditeljica doma

Gordana Gerić-Paulić,prof.

objavio: Gordana Gerić Paulić   datum: 19. 11. 2008.

« Svibanj 2024 »