Stručna ekskurzija u Smiljan

U četvrtak 25. travnja, 2013. godine ŽTŠ - Moravice je organizirala posjet elektro razreda Smiljanu - rodnom mjestu našeg velikog naučenjaka Nikole Tesle.

Fotogalerija

Smiljan je malo mjesto smješteno nekoliko kilometara od Gospića. Po lijepom vremenu i u ugodnoj atmosferi učenici su posjetili Memorijalni centar Nikola Tesla.

U memorijalnom centru se nalazi  rodna kuća Nikole Tesle (u kojoj se sada nalazi stalni postav dokumentarne građe) i pripadajući gospodarski objekt, Crkva sv. apostola Petra i Pavla (u kojoj je Teslin otac svojedobno vršio parohijsku službu), groblje, kameni spomenici i klupe arhitekta Zdenka Kolacija. Novoizgrađeni objekti su: trijem, parkiralište, pješačke staze, spomenik kipara Mile Blaževića, auditorij, prototipovi Teslinih izuma – Teslina ispitna stanica iz Colorado Springs-a, Teslina turbina, Teslin brod kojim se može upravljati s pomoću radiovalova, most (s kojeg se promatra gibanje daljinski upravljanog broda), multimedijalni centar, dječje igralište (didaktičke igračke omogućavaju razumijevanje rada strojeva), ambijentalna rasvjeta itd.
Učenici elektro razreda i nastavnici Saša Tatar i Danijel Vrbanc sa zanimanjem su pratili izlaganja vodiča centra te pogledali dokumentarni film o tom velikom čovjeku.

objavio: Marina RAUKER KOCH Danijel Vrbanc   datum: 26. 4. 2013.

« Svibanj 2024 »