KNJIŽNICA

„Želiš oružje? Mi smo u knjižnici. Knjige su najbolje oružje na cijelom svijetu. Ova soba je najbolji arsenal koji bismo mogli imati. Naoružaj se!” (Dr. Who)

Knjižnica

Prvi zapisi o knjižničnoj djelatnosti u Školi vežu se uz 1970. godinu i prvu knjižničarku Slavicu Klobučar koja je oformila suvremenu knjižnicu te popisala knjige.

Knjižnica je tijekom godina mijenjala prostore i knjižničare. Danas je knjižnica smještena u potkrovlju škole i prostire se na osamdeset kvadratnih metara. U svom poslovanju knjižnica koristi mrežni integrirani knjižnični sustav ZaKi.

Kroz školsku godinu u školskoj se knjižnici redovito obilježavaju svi značajniji datumi među kojima se mogu izdvojiti: Tjedan cjeloživotnog učenja, Europski dan jezika, Mjesec hrvatske knjige, Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje, Dan sjećanja na žrtve Vukovara i žrtve Škabrnje, Božić, Valentinovo, Dan ružičastih majica, Međunarodni dan materinjeg jezik, Svjetski dan poezije, Dani medijske pismenosti, Uskrs, Međunarodni dan čitanja naglas i dr.

Školska knjižnica se redovito uključuje u nacionalne i ostale projekte (Ruksak pun kulture, Mreža čitanja, Zelena knjižnica. Polarni san, CinEd, …) te različite manifestacije, akcije i inicijative (Noć knjige, Kupujmo hrvatsko, Dani kolektivne sadnje, Zasadi drvo, ne budu panj, Zelena čistka, Plastičnim čepovima do skupih lijekova…)

Školska knjižničarka redovito s učenici realizira radionice čitanja, radionice medijske pismenosti, likovne radionice, radionice 3D printanja i sl. U suradnji s ostalim nastavnicima, svake se godine u školskoj knjižnici provode različiti projekti (Matura bez stresa, Omogućimo budućnost našim šumama, Putevima našeg Gorana, AZ+BUKI+VEDE+GAGOLI, Što mogu učiniti za svoju zajednicu, 3D glagoljica, Zemlja sv. Patrika, Rat i mir = vječna umjetnička inspiracija…)

U organizaciji školske knjižničarke učenici redovito odlaze na kazališne i kino predstave, izložbe, promocije knjiga, sajmove (Interliber, InfoGamer…) i dr. Školska knjižnica ostvaruje odličnu suradnju s Gradskom knjižnicom Ivana Gorana Kovačića iz Vrbovskog sudjelujući u njenim brojnim aktivnostima kao što su obilježavanja Goranovog proljeća, promocije knjiga, pjesničke radionice i sl.

Cilj svih navedenih aktivnost koje se održavaju u knjižnici Željezničke tehničke škole Moravice je poticanje učenika na razvijanje navike korištenja knjižnice, na usvajanje vještina procjene i upotrebe informacija, i nezaobilazno, na razvijanje navika čitanja.