programi ekonomije

Ekonomist

U programu ekonomist učenike se priprema na raznolike zadatke u području ekonomije, kombinirajući znanja iz računovodstvo i financija, analize tržišta, poslovnog savjetovanja i planiranja te organizacije.

Kroz četverogodišnji program, učenici stječu temeljna teorijska znanja i praktične vještine potrebne za uspješno obavljanje različitih poslova analizom financijskih informacija i poslovnih operacija.

Nakon završetka programa, učenici će imati osnovna praktična znanja i teorijske temelje potrebne za zapošljavanje u bankama, osiguravajućim društvima, državnim institucijama i privatnim poduzećima ili nastavak školovanja na višim razinama u području ekonomskih znanosti.

Glavne kompetencije programa obuhvaćaju:

• Ekonomija i poslovanje: Razumijevanje ekonomskih principa i poslovnih operacija.
  • Računovodstvo i financije: Znanja iz područja financijskog izvještavanja i računovodstvenih praksi.
  • Poduzetništvo: Osnove vođenja poslovanja i poduzetničkih vještina.
  • Marketing i menadžment: Strategije marketinga i upravljanja.
  • Informacijske tehnologije: Korištenje IT alata u poslovanju.

Predmeti značajni za upis

HRVATSKI JEZIK

PRVI STRANI JEZIK

POVIJEST

GEOGRAFIJA

TEHNIČKA KULTURA

Opis zanimanja

Ekonomisti se bave analizom financijskih informacija i poslovnih operacija kako bi pružili savjete za poboljšanje učinkovitosti i profitabilnosti. Njihove glavne odgovornosti uključuju:

1. Računovodstvo i financije: Vođenje financijskih evidencija, izrada proračuna i financijskih izvještaja.
  2. Analiza tržišta: Praćenje ekonomskih trendova, istraživanje tržišta i izrada analitičkih izvještaja.
  3. Poslovno savjetovanje: Savjetovanje tvrtki o strategijama za povećanje prihoda i smanjenje troškova.
  4. Planiranje i organizacija: Razvoj poslovnih planova i strategija.

Ekonomisti često rade u bankama, osiguravajućim društvima, državnim institucijama i privatnim poduzećima.

Strukovni kurikulum

Strukovni kurikulum za zanimanje ekonomist obuhvaća razne predmete i kompetencije koje su usmjerene na stjecanje teoretskih i praktičnih znanja potrebnih za rad u ekonomiji i poslovanju. Glavne komponente kurikuluma uključuju:

1. Općeobrazovni predmeti: Hrvatski jezik, strani jezik, matematika, povijest.
  2. Stručni predmeti: Ekonomija, poslovna informatika, računovodstvo, financije, marketing.
  3. Praktična nastava: Rad u realnim poslovnim okruženjima.
  4. Projekti i seminari: Razvoj poslovnih planova i analiza tržišta.

Za detaljan pregled kurikuluma, preporučuje se konzultacija s relevantnom školom ili obrazovnom institucijom.

Nastavni plan i program

Nastavni plan za zanimanje ekonomist uključuje općeobrazovne i strukovne predmete raspoređene kroz četiri godine školovanja.

Općeobrazovni dio:

1. Hrvatski jezik
  2. Strani jezik
  3. Matematika
  4. Povijest
  5. Geografija
  6. Tjelesna i zdravstvena kultura
  7. Vjeronauk/Etika
  8. Biologija (u 1. razredu)
  9. Kemija (u 1. razredu)

Strukovni dio:

1. Osnove ekonomije
  2. Računovodstvo
  3. Marketing
  4. Poduzetništvo
  5. Statistika
  6. Bankarstvo i osiguranje
  7. Tržište kapitala
  8. Poslovne komunikacije
  9. Vježbenička tvrtka

Učenici također imaju mogućnost izbora izbornih strukovnih predmeta kao što su osnove turizma, upravljanje prodajom, analiza financijskih izvještaja i drugi. Praktična nastava i vježbe čine sastavni dio programa, pripremajući učenike za stvarne poslovne situacije​.