programi elektrotehnike

Tehničar za mehatroniku

U programu tehničar za mehatroniku učenike priprema na raznolike zadatke u području mehatronike, kombinirajući znanja iz mehanike, elektronike, računalstva i automatizacije. Kroz četverogodišnji program, učenici stječu temeljna teorijska znanja i praktične vještine potrebne za uspješno obavljanje različitih poslova u industriji.

Nakon završetka programa, učenici će imati osnovna praktična znanja i teorijske temelje potrebne za zapošljavanje u industriji mehatronike ili nastavak školovanja na višim razinama u području tehničkih znanosti.

Glavne kompetencije programa obuhvaćaju:

• Upravljanje CNC strojevima i njihovo održavanje: Učenici će naučiti kako upravljati CNC strojevima te osigurati njihovo pravilno održavanje radi kontinuirane produktivnosti.
  • Izrada tehnološke dokumentacije pomoću CAD-CAM programa (AutoCAD, Catia, Solid Edge, Mastercam…): Program obuhvaća upotrebu različitih CAD-CAM alata za izradu detaljnih tehničkih crteža i dokumentacije potrebne za proizvodne procese.
  • Projektiranje i izrada jednostavnih elektroničkih i digitalnih sklopova: Učenici će steći vještine za projektiranje i izradu osnovnih elektroničkih sklopova te digitalnih sustava, što je ključno za razumijevanje mehatroničkih sistema.
  • Projektiranje i održavanje hidrauličkih i pneumatskih sustava: Program uključuje obuku o osnovama hidraulike i pneumatskih sustava te njihovom projektiranju i održavanju.
  • PLC programiranje: Učenici će se upoznati s programiranjem programabilnih logičkih kontrolera (PLC) koji su osnova za automatizaciju raznih procesa u industriji.
  • Upravljanje industrijskim ili mobilnim robotom: Program obuhvaća razumijevanje principa rada i upravljanja industrijskim ili mobilnim robotima te njihovu primjenu u različitim industrijama.
  • Održavanje i popravak složene opreme i sustava u različitim djelatnostima: Učenici će naučiti o održavanju i popravku složene opreme i sustava koji se koriste u raznim industrijama poput proizvodnje CNC strojevima, robotskih sustava, medicinske tehnike i drugih.

Predmeti značajni za upis

HRVATSKI JEZIK

PRVI STRANI JEZIK

FIZIKA

TEHNIČKA KULTURA

KEMIJA

Opis zanimanja

Zanimanje obuhvaća obavljanje poslova iz područja automatizacije koje obuhvaća granu strojarstva, elektrotehnike, elektronike, pneumatike i hidraulike te računalstva i
programiranja i kao takvo integrira znanja i vještine koje su do sada u pojedinim granama zasebno obavljali stručnjaci s područja strojarstva, elektrotehnike i računalstva.
Središnja i integrirajuća kompetencija ovog zanimanja objedinjavanje je poslova vezanih za automatizirane sustave, pri čemu se primjenjuju kompetencije i korelacije iz područja
strojarstva, elektrotehnike i računalstva.

Posebni zahtjevi: obvezna svjedodžba liječnika medicine rada

Strukovni kurikulum

• Osposobljavanje učenika za upravljanje, održavanje i projektiranje mehatroničkih sustava
  • Primjena znanja iz elektronike, strojarstva i računalstva u rješavanju tehničkih problema

Nastavni plan i program

1. Općeobrazovni predmeti:
    • Hrvatski jezik
    • Strani jezik (Engleski/Njemački)
    • Matematika
    • Tjelesna i zdravstvena kultura
  2. Strukovni predmeti:
    • Osnove elektrotehnike i elektronike
    • Računalstvo i programiranje
    • Mehatronički sustavi
    • Automatizacija i robotika
    • CAD/CAM tehnologije
    • Praktikum i laboratorijske vježbe

Program također obuhvaća praktičnu nastavu i projekte kroz koje učenici primjenjuju stečena znanja u stvarnim situacijama.