Učenička zadruga Eko – etno Rudač
Pedesetak učenika uključeno je u sedam sekcija: Plodovi gorja, Goranska etnografska baština, Eko – etno stvaraonica, Kreativno stvaralaštvo, Foto kreativa, Marketeri i Brodomaketarstvo.
Voditeljica Zadruge je Željka Vrcelj, prof.
Zadrugari sudjeluju na školskim, lokalnim (Bundevijada, na primjer) i županijskim smotrama, te izložbama goranske hrane i autohtonih proizvoda, uz scenske nastupe. Također podržavaju državne projekte putovanja pješice i „život u ruksaku“.
Različitim aktivnostima dašak tradicije spaja se s modernim dizajnom (unikatni rustikalni proizvodi od drva, suhog cvijeća i gline, izvezene suvenir vrećice s čajnim i začinskim biljem, oslikani papirnati ukrasi, te foto spomenar). Prirodna i kulturno – povijesna baština, kao i goranski turistički potencijali, odraz su načina života ruralne sredine.
Uz stjecanje, produbljivanje i primjenu ekoloških, etnografskih i gospodarskih znanja i vještina, učenici razvijaju svijest o potrebi očuvanja prirode, njegovanja narodnih običaja, te pučkog stvaralaštva. Humanitarna djelatnost Zadruge ogleda se u sakupljanju plastičnih boca, pod motom „Za goransko dječje siromaštvo!“, dok se plastični čepovi doniraju Društvu multiple skleroze Primorsko – goranske županije.
Istraživački rad zadrugara, „Utjecaj svjetlosnog onečišćenja na rast samoniklog jestivog bilja“, pretače se u različite projekte, uz skretanje pažnje široj javnosti na postavljanje umjetne rasvjete koja nepovoljno utječe na bioraznolikost staništa, osiromašuje cjeloviti ekosustav i ugrožava prirodnu ravnotežu na zaštićenim područjima.
Iako jedna od malobrojnih srednjih škola s učeničkom zadrugom, kao oblikom izvannastavnih učeničkih aktivnosti, Željeznička tehnička škola Moravice ističe se dosadašnjim radom.
Navodimo značajna događanja:
• županijski foto natječaj „Gorski kotar“ projekta „Processus montanus“, povodom rođendana Gorskog kotara,
• izložbe fotografija učenika i vanjskih članova Zadruge, u školskoj knjižnici,
• sudjelovanje na državnim virtualnim božićnim izložbama, u organizaciji Hrvatskog saveza učeničkih zadruga,
• virtualne županijske izložbe „Zadrugari s ljubavlju“ (proizvod, kao poklon voljenoj osobi),
• foto natječaj „Upoznaj Hrvatsku“ udruge Ponos domovine,
• državne virtualne izložbe proljetnih radova učeničkih zadruga,
• državni foto natječaj „Malo pridonosim, puno dobivam“ (zaštita okoliša), a povodom Dana planeta Zemlje,
• sudjelovanje u projektu „Team work days“ Zajednice tehničke kulture Rijeka, javnom prezentacijom timskih aktivnosti naših učenika.
Poželimo zadrugarima još bezbroj trenutaka nadahnuća, te kreativnog izražavanja, ali i stvaralačkih izazova. Vjerujemo da će i dalje uspješno iznalaziti mogućnosti interakcije vlastitog rada u okruženju svakodnevice.