programi strojarstva

CNC operater

U programu za CNC operatera učenike se priprema za razne zadatke u području strojarske proizvodnje. Program kombinira znanja iz mehanike, obrade materijala i računalno upravljanih strojeva. Kroz trogodišnji program, učenici stječu teorijska znanja i praktične vještine potrebne za rad na CNC strojevima.

Nakon završetka programa, učenici će imati potrebna praktična znanja i teorijske temelje za zapošljavanje u strojarskoj industriji, ali učenici također imaju mogućnost doškolovanja u našoj školi za zanimanje Tehničar za računalstvo ili Tehničar za mehatroniku.

Glavne kompetencije programa obuhvaćaju:

• Upravljanje CNC strojevima i njihovo održavanje: Učenici će naučiti kako upravljati CNC strojevima te osigurati njihovo pravilno održavanje radi kontinuirane produktivnosti.
  • Izrada tehnološke dokumentacije pomoću CAD-CAM programa (AutoCAD, Catia, Solid Edge, Mastercam…): Program obuhvaća upotrebu različitih CAD-CAM alata za izradu detaljnih tehničkih crteža i dokumentacije potrebne za proizvodne procese.
  • Projektiranje i izrada jednostavnih elektroničkih i digitalnih sklopova: Učenici će steći vještine za projektiranje i izradu osnovnih elektroničkih sklopova te digitalnih sustava, što je ključno za razumijevanje mehatroničkih sistema.
  • Projektiranje i održavanje hidrauličkih i pneumatskih sustava: Program uključuje obuku o osnovama hidraulike i pneumatskih sustava te njihovom projektiranju i održavanju.
  • PLC programiranje: Učenici će se upoznati s programiranjem programabilnih logičkih kontrolera (PLC) koji su osnova za automatizaciju raznih procesa u industriji.
  • Upravljanje industrijskim ili mobilnim robotom: Program obuhvaća razumijevanje principa rada i upravljanja industrijskim ili mobilnim robotima te njihovu primjenu u različitim industrijama.
  • Održavanje i popravak složene opreme i sustava u različitim djelatnostima: Učenici će naučiti o održavanju i popravku složene opreme i sustava koji se koriste u raznim industrijama poput proizvodnje CNC strojevima, robotskih sustava, medicinske tehnike i drugih.

Predmeti značajni za upis

HRVATSKI JEZIK

PRVI STRANI JEZIK

Opis zanimanja

CNC operater upravlja računalno upravljanim alatnim strojevima (CNC strojevima) za izradu metalnih i drugih dijelova prema tehničkim nacrtima. Njegove glavne dužnosti uključuju:

1. Čitanje tehničkih crteža: Razumijevanje i interpretacija tehničkih nacrta i specifikacija.
  2. Programiranje strojeva: Pisanje i unos CNC kodova te podešavanje strojeva za proizvodnju dijelova.
  3. Rad na strojevima: Upravljanje i nadzor nad CNC strojevima tijekom proizvodnje, osiguravanje kvalitete i preciznosti izrade.
  4. Održavanje strojeva: Redovito održavanje i dijagnosticiranje kvarova na CNC strojevima.

CNC operateri rade u raznim industrijama, uključujući automobilski, zrakoplovni, strojarski i proizvodni sektor, gdje je preciznost u izradi dijelova ključna.

Strukovni kurikulum

Uključuje temeljna znanja i vještine potrebne za rad na CNC (računalno numerički kontroliranim) strojevima.

1. Osnove strojarstva: Uvod u osnovne koncepte strojarstva, kao što su materijali, mjerenja, tolerancije, crteži i tehnički crteži.
  2. Računalno upravljani strojevi (CNC): Osnove rada s CNC strojevima, uključujući upoznavanje s dijelovima CNC strojeva, principima rada, sigurnosnim mjerama i osnovnim postupcima programiranja.
  3. Programiranje CNC strojeva: Učenje kako napisati i modificirati programe za CNC strojeve. Ovo uključuje korištenje specifičnih programskih jezika kao što su G-kod i M-kod, kao i razumijevanje funkcija osi i radnih parametara.
  4. Rukovanje alatima: Obuka o upotrebi alata i opreme specifičnih za CNC obradu, kao što su glodalice, tokarilice, bušilice, itd. To uključuje i održavanje alata i strojeva.
  5. Kvaliteta i kontrola procesa: Učenje o standardima kvalitete, kontrolnim metodama i inspekciji dijelova kako bi se osigurala preciznost i kvaliteta proizvoda.
  6. Rješavanje problema i otklanjanje kvarova: Razvijanje vještina za identifikaciju i rješavanje problema koji se mogu pojaviti tijekom CNC obrade, kao i otklanjanje kvarova na strojevima.
  7. Sigurnost na radu: Edukacija o sigurnosnim mjerama i pravilnom postupanju s opremom kako bi se spriječile ozljede na radu i očuvala radna okolina.
  8. Praksa i vježbe: Praktična iskustva u radioničkom okruženju kako bi se razvile praktične vještine rada na CNC strojevima.

Nastavni plan i program

Opći podaci:

• Naziv programa: CNC operater
  • Trajanje programa: (npr. 2 godine)
  • Razina obrazovanja: (npr. srednje strukovno obrazovanje)
  • Ishodi učenja: Definirani ciljevi i očekivanja za svakog učenika na kraju programa

Tematske cjeline:

1. Osnove strojarstva

• Uvod u strojarstvo
  • Materijali i njihova svojstva
  • Osnove mjerenja i crteži

2. Računalno upravljani strojevi (CNC)